bellaabla - komentarze


Pielgrzymowanie jest jednym ze znaków firmowych pontyfikatu Jana Pawła II / AFP
Dziś przypada 26. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jest to 9497. dzień pontyfikatu Jana Pawła II. W tym czasie Ojciec Święty 31 razy okrążył równik i trzykrotnie pokonał odległość między Ziemią a Księżycem.

Dane statystyczne podało, jak co roku z okazji rocznicy pontyfikatu, Radio Watykańskie.

W specjalnej publikacji, której współautorem jest ksiądz Lech Rynkiewicz z dyrekcji papieskiej rozgłośni, najwięcej miejsca zajmują zagraniczne pielgrzymki Jana Pawła II. W czasie 104 podróży odwiedził on 129 krajów, a w nich 617 miast i miejscowości, wygłosił 2382 przemówienia i kazania. Wszystkie zagraniczne pielgrzymki trwały 543 dni i 55 minut, a ich łączna trasa to 1 milion 162 tysiące kilometrów. Oznacza to, że papież pokonał trzy razy dystans równy odległości między Ziemią a Księżycem.

"Święta wojna" w Watykanie

Poza granicami Włoch Jan Paweł II spędził do tej pory jedną dwudziestą swego pontyfikatu. Najwięcej, osiem razy, był w Polsce, siedem razy odwiedził Francję i Stany Zjednoczone, a pięciokrotnie był w Hiszpanii i Meksyku.

Najdłużej, bo 13 dni, trwała pielgrzymka do Bangladeszu, Singapuru, Fidżi, Nowej Zelandii, Australii i na Seszele. Jej trasa to 48 tysięcy kilometrów, więcej niż długość równika. W republice San Marino, położonej 470 kilometrów od Rzymu, papież był 5 godzin.

26. rocznica wyboru papieża

Trzy czwarte roku Jan Paweł II spędził natomiast podróżując po Włoszech. W czasie 146 wyjazdów, w tym szesnastu na wakacje w góry, odwiedził 259 miejsc w Italii. Pokonana przez niego trasa odpowiada 71 długościom Półwyspu Apenińskiego. Najczęściej, bo aż dziesięć razy wyjeżdżał do Les Combes w Dolinie Aosty, sześć razy był w Lorenzago di Cadore w Dolomitach oraz w Asyżu.

Wszystkie papieskie podróże po Włoszech i po świecie trwały 822 dni, a więc prawie jedną dziewiątą pontyfikatu.

Rocznicowe dane ogłosiła także Prefektura Domu Papieskiego. Od 16 października 1978 roku Jan Paweł II przyjął na audiencjach w Watykanie 426 szefów państw oraz koronowanych głów, 187 premierów i 190 ministrów spraw zagranicznych. Listy uwierzytelniające otrzymał od 642 ambasadorów, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej

Imię:


Wyświetlaj emotikony w komentarzu

Lista emotikonów


Tak napisali inni:
16.10.2004 :: 12:43 :: sky-te.pai.net.pl

kurczaczek

dzięki za wspieranie mnie w pisaniu bloga. jak chcesz to napisz do mnie na gg. Mój numer to 5977254 Pozdrawiam
16.10.2004 :: 12:36 :: 158.75.203.1

linkinpark

Serdeczne dzieki za komentowanie :* chociarz ty mnie komentujesz :) dzia
Talk.pl :: Wróć