bellaabla - komentarze


Wigilijne tradycje Polaków

Najhuczniej Święta Bożego Narodzenia obchodzono w Polsce w XVII wieku. Świętowanie trwało od Wigilii nieprzerwanie aż do Nowego Roku. Bawiono się głośno, jedzono i pito ponad miarę.

W niektórych okolicach odbywały się wówczas tak zwane "kradzieże na szczęście", czyli próby zapewnienia sobie pomyślności w Nowym Roku przez... zagarnięcie dobytku sąsiada. Porywano na przykład worki zboża.

Obowiązkiem gospodarza przyjmującego gości była "prynuka", czyli zapraszanie, a często przymuszanie gości do nadmiernego jedzenia i picia. Częstym żartem biesiadnym było obcieranie brudnych talerzy rękawami kontuszy sąsiadów przy stole.

A wy jak spędzacie święta??

W XXI wieku zamiast gotować i piec świąteczne specjały, Polacy coraz częściej decydują się na wieczerzę wigilijną spędzoną poza domem, bądź kupują tradycyjne potrawy na wynos.



Imię:


Wyświetlaj emotikony w komentarzu

Lista emotikonów


Tak napisali inni:
13.12.2004 :: 22:14 :: 80.51.255.74

Chlopczysko

Bellaablu na szczęście moja służba wojskowa to już historia !! Z wojska wyszedłem w styczniu 2003 roku. Mój blog to elektroniczny pamiętnik w którym spisuję dla potomności (i waszej uciechy) moje przygody. Tak więc od 2 lat jestem cywilem.
3maj sie ciepło !!

13.12.2004 :: 22:06 :: 80.51.255.74

Chlopczysko

Biedronka ma zupełną rację!! Najpiękniejsze są święta spędzone w domu z rodziną,a nie w jakiejś restauracji.Może to głupie ale nie lubię spędzać świąt po za domem.Byłem na wigilii u Babci i Cioci,ale żadna z tych wigilijnych kolacji nie miała takiego klimatu jak te w moim domu. Jeśli zaś chodzi o kupowanie gotowych potraw to tego się u mnie w domu nie praktykuje.Wszystko jest gotowane przez moją Mamę,siostrę i przezemnie.Ja z całego gotowania to najbardziej lubie próbowanie :) Najczęściej wylatuje za to z kuchni :D A te niby tradycyjne potrawy kupowane w sklepie to niewiele mają wspólnego z tradycją, a smakiem nie mogą się nawet równać z pysznościami robionymi własnoręcznie !!Po prostu nie ma w nich tego świątecznego uczucia bo zostały zrobione przez maszynę, a nie przez człowieka. Nie wiem czy ktoś to zauwazył ale nawet krem do placka utarty mikserem smakuje inaczej niż ten ucierany ręcznie !! Jak nie wierzycie to sprawdźcie !!
13.12.2004 :: 18:20 :: l-009.pai.net.pl

kurczaczek

Sorcia że tak dawno mnie tu nie było! Naprawdę sorry... Ale mam tak strasznie dużo nauki... Postaram się nadrobić straty podczas świąt. Pozdrawiam i trzymaj się cieplutko
13.12.2004 :: 12:49 :: cgb203.neoplus.adsl.tpnet.pl

biedronka

Jak można spędzać wigilję w jakieś restauracji?!Przecież sam klimat tego święta to domowe jedzenieJa osobiście lubię z mamą robić pierogi do barszczyku
Pozdrawiam gorąco
Talk.pl :: Wróć