Link :: 01.11.2004 :: 19:07
KLASZTOR SIÓSTR BENEDYKTANEK W STANIĄTKACH

Chlubą Staniątek jest niewątpliwie pierwszy na ziemiach polskich Klasztor Benedyktynek, z którym począwszy od XIII wieku nierozerwalnie związana jest historia wsi. W 1200 roku kasztelan krakowski Klemens Jaksa, herbu Gryf, założył tu dla swojej córki Wizenny ten Klasztor. Razem ze swoimi braćmi, krewnymi uposażył go licznymi dobrami, które sięgały blisko stu wsi i kilku miasteczek.
Dzięki usytuowaniu klasztoru oraz sąsiedztwu z Puszczą Niepołomicką i Niepołomicami były Staniątki często odwiedzane przez monarchów, dostojników kościelnych i świeckich np. Konrada Mazowieckiego, Bolesława Wstydliwego i jego żonę Kingę, Kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, królową Jadwigę, Władysława Jagiełłę, Zygmunta Starego, Zygmunta II Augusta, Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, cesarza Józefa II, Franciszka II, Kardynała Karola Wojtyłę. Przybywali oni do gotyckiego kościoła klasztornego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha. W bocznej kaplicy kościoła zachował się do czasów współczesnych piękny obraz Matki Boskiej Bolesnej, namalowany na drzewie przez włoskiego artystę. W XVII wiek u klasztor sprądlowali Szwedzi.
Kompleks klasztorny obejmuje co najmniej osiem zespołów obiektów: kościół z dawnym cmentarzem oraz dzwonnicą; klasztor "ze starą szkołą" i wewnętrznymi zabudowaniami gospodarczymi ogród klauzurowy z gospodarstwem warzywniczym; zabudowania dawnego folwarku; tzw., ogród szwedzki bramę wjazdową; dom kapelana; dawną rządcówkę folwarku. Wszystkie te zespoły mają wartość zabytkową: architektoniczną lub przestrzenną.
Do kościoła od strony południowej przylega klasztor. Pierwotny, częściowo drewniany, budowany był równocześnie z kościołem. Obecny, czteroskrzydłowy, z wewnętrznym wirydarzem, został zbudowany na przełomie XVI i XVII w. wraz z drewnianą szkołą szlachcianek od strony ogrodu klauzurowego, w 1823r. zastąpioną obecnym budynkiem murowanym. W latach 1908-1911 od strony wirydarza nadbudowano 2 piętro. Przed wschodnią fasadą klasztoru rozciąga się tzw. ogród szwedzki, wg tradycji założony przez żołnierza szwedzkiego który w okresie "potopu" pozostał na stałe w klasztorze i pełnił obowiązki ogrodnika. Za ogrodem szwedzkim rozciągają się tereny dawnego folwarku klasztornego. Stoi tam dworek rządcy z 1837r. oraz starsze budynki wykorzystywane przez ośrodek jeździecki. Po południowej stronie "ogrodu szwedzkiego" stoi zabytkowy murowany spichlerz 1777r. Natomiast po jego północnej stronie - dawna rezydencja czyli mieszkanie dla księży , a od czasu powołania w 1982 r. parafii przy kościele - plebania. Parafia obsługiwana jest przez księży salezjanów. Od strony północnej do całego tego zespołu prowadzi barokowa brama wjazdowa z dwiema bramkami bocznymi, zwieńczona falistym szczytem.

Komentuj(1)


Link :: 01.11.2004 :: 19:08
I NIE POJECHALAM NA GROBY :-( JUŻ CZUJE SIE LEPIEJ .... A Z RESZTĄ
MUSZE SIE DOWIEDZIEĆ COŚ O MOJEJ MIEJSCOWOŚCI JAK NIC NIE ZNAJDE TO TYLKO WYDRUKUJE O KLASZTORZE
Komentuj(1)


Link :: 01.11.2004 :: 19:14

Komentuj(1)


Link :: 01.11.2004 :: 19:16


ajajaj wreszcie się udało to moje zdjęcie !!! i jak????
ale jestem pomysłowa wreszcie załapałam!!!
więc świecie talku to ja bellaabla.....
Komentuj(3)


Link :: 01.11.2004 :: 19:17
ups a jednak sie nie udało :-(
Komentuj(5)


Link :: 02.11.2004 :: 19:21
ello.wpisujcie się do księgi gości a wszystkie wpisy będą zauważone i wszystkie nowinki z mojej stronki trafią do was bezpośrednio.

korzystając z okazji to dziękuje kurczaczkowi , chłopczysku i linkinpark że zawsze piszą i są ze mną na mojej stronie

polecam ich blogi to naprawdę cool osoby

trzymajcie się ....
Komentuj(2)


Link :: 02.11.2004 :: 19:38
a teraz jak czas każe porcja fotek o J.loa terazsrc="http://galeria1.terramail.pl/lopez/g/lopez012.jpg">
Komentuj(4)


Link :: 03.11.2004 :: 18:36
INFORMACJE cześć- 1 ważna rzecz

"John Kerry w telefonicznej rozmowie z Georgem W. Bushem uznał swoją porażkę we wczorajszych wyborach prezydenckich w USA. Jeszcze dziś kandydat demokratów ma to ogłosić oficjalnie."
to ściągnięte a teraz z polskiego na nasze BUSZMEN WYGRAŁ WYBORY

2 sprawa NIKT NOWY NIE WPISAŁ SIĘ DO KSIĘGI GOŚCI - kurde chyba poproszę kogo o reklamę

3 ważna sprawa - POSTANOWIŁAM WSPÓŁPRACOWAĆ Z :TOMOROW; uważam że tym stawiającym kroki na talku trzeba pomagać

4 sprawa ( jej juz nie ma )

PRZEPRASZAM WSZYSTKICH JEŚLI NIE ODWIEDZAM ICH BLOGÓW - MAM NADZIEJĘ ŻE SIĘ TO WKRÓTCE ZMIENI ....
Komentuj(6)


Link :: 04.11.2004 :: 08:42
dziś poszłam do szkoły - wlaśnie jestem na nformatyce- zaraz ksiądz będzie pytał z religii już to wiem że sie pomyle

NAJFAJNIEJSZE BOLGI

tomorow.talk.pl
kurczaczek.talk.pl
chłopczysko.talk.pl
bestianowolnosc.talk.pl
linkinpark.talk.pl
i wielle innych

pozdrowionka dla wszyskich napisze coś wieczorkiem... ;-)
Komentuj(6)


Link :: 04.11.2004 :: 20:14
z religii dostałam 6 - jako jedyna z klasy - !!!!!
- a dzionek jak tam dzionek - jakoś minął nie było żadnych niespodzianek - chyba że niesprawiedzliwa 3 z majcy
Komentuj(1)


Link :: 05.11.2004 :: 08:09
WAGARY- właśnie nie poszłam do szkoły, zostałam w domu. czy to można nazwać wagarami. sama na temat wagarów mam domienne zdanie- uważam że wagary dla niektórych są rozrywką a dla innych ucieczką (nie umieją stawić czoła przeciwnością losu) może mają problemy rodzinne?? w gruncie rzeczy to ja nie uważam abym uciekała przed czymś ( albo trudno mi się do tego przyznać) już sama nie wiem!
Poradzcie...
Komentuj(3)


Link :: 05.11.2004 :: 15:56
Wstęp

Cash Delight jest obecnie najlepszą angielską firmą płacącą za czytanie e-maili , klikanie w Bannery oraz płatne zapisy w innych firmach. Codziennie przysyła kilkanaście e-maili oraz nawet do 30 banerów! Firma wypłaca co miesiąc wielu Polakom w niedłużej niż 20 dni. Jest to profesjonalna firma dzięki której można poświęcając dziennie tylko 15 minut osiągnąć ponad 140 zł miesięcznie. W firmie tej można zdobywać też poleconych (osoba która zapisała się z twojego linku). Część zarobków każdego poleconego idzie na twoje konto , a co za tym idzie przy dużej ilości poleconych można osiągnąć ogromne wypłaty miesięczne znacznie przekraczające 140 PLN (35$)! w Cash Delight zarabia się w dolarach ($) oraz punktach(10000 pkt = 5$) , a zarobione pieniądze wypłacamy na e-gold.

2. Rejestracja / Logowanie

Aby zacząć zarabiać w Cash Delight należy się zarejestrować. W tym celu klikamy tutaj a następnie klikamy na wyraz
Komentuj(3)


Link :: 07.11.2004 :: 20:05
no i co z tego że mam dużo nauki - przecież nie moge cały dzień siedzieć przed historią i fizyką ( o zgroza) a poza tym co mi da takie pisanie - przecież to ja pisze teraz egzamin?? już nawiet dzis w kościele ciarki przechodziły przezemnie jak o tym myślę- o trankillo - dobra nie skomentuje dzisiaj nikogo - bardzo przepraszam ale nie mam czasu - zrozumcie mnie - pozdrowionka
za to ja czekam na komenty ....

i odpowiedź chlopczyska
Komentuj(9)


Link :: 11.11.2004 :: 17:56
o rany - można by pomyśleć że jest fajnie - wolne 4 dni - a mnie aż ciary przechodzą - w środe - kalamburka- trzeba przeczytać po za tym jeszcze 4 inne książki na tą olimpiadę polonistyczną - w czwartek-to dziś-uczyłam się z dziadkiem cały dzień niemieckiego i zadania z majcy ( dostałam ich 3 str a4 i jeszcze jakieś o funkcjach) jutro muszę zrobić wszystkie wypracowania i referaty . a poza tym to jeszcze mam francuski- w sobotke muszę nauczyć się WOS-u ( sprawdzian) i biologii ( kartkówka) a poza tym trzeba przygotować sie jeszcze na olimpiade z biologii no i z chemii i jeszcze z geografii i anglika - i jeszcze muszę przeczytać dziś 200 stron kaamburki - kiedy ja sobie poradzę - no coż trzeba się wziąć w garść ....
trzymajcie za mnie kciuki
pozdrowionka dla
chlopczyska
kurczaczka
linkinpark
tomorow

i wszystkich co komentują moje prace -
pozdrowionka

Komentuj(7)


Link :: 16.11.2004 :: 22:29
a co powiecie o anoreksji??

temat tabu czy choroba społeczna
Komentuj(5)


Link :: 20.11.2004 :: 16:16
ello moto - już niewyróbka- kto sie lubi uczyć ?? Nie ja ....
he he - nie mam co pisać a raczej mi sie nie chce bo ...
]a nic już nie pisze
odcinam sie od świata
ostatnio dostałam nagrodę nobla no więc spox
Komentuj(1)


Link :: 20.11.2004 :: 21:27
wreszcie odrobina czasu - jestem u klaudii- jest spox
odrobiłam z dziadkiem majce. w szkole - bez komentarzy.
co wam tu napisać ??
Komentuj(1)


Link :: 21.11.2004 :: 17:31
Wieczór- można by powiedzieć wreszcie odpoczynek - Niedziela i wogóle. W tym tygodniu jeszcze jedna olimpiada a w przyszłym z polaja. Bardzo ciekawie. Zrobiłam prasówkę na jutro. Z fizy ma zrobić kartkówkę. AA będe się przejmować. Ide teraz się okompać a potem coś poczytam. Cholera - boli mnie głowa! Wkrótce trzeba pisać listy i wypisywać kartki na święta ( jestem hop do przodu) a w między czasie Andrzejki. Znaciie jakieś wróżby Andrzejkowe?? Ja tylko z woskiem - ale to jest obcykane. No cóż ide skomentować teraz was troszkę!!
Pozdrowionka
Komentuj(18)


Link :: 25.11.2004 :: 08:52
SBS2004
edirected$student312dMoje dokumentyMOJA.htm
Komentuj(0)


Link :: 25.11.2004 :: 09:00moja strona


STROA PATRYSI


TO MOJA STRONA TEKSTOWA
PATRYCJA .

JESTEM UCZENNICĄ KLASY IIIA GIMNAZJUM W WĘGRZCACH WIELKICH

W NASZEJ SZKOLE UCZYMY SIĘ.

 • INFORMATYKI

 • MATEMATYKI

 • JĘZYKA POLSKIEGO


 • strona szkoły  Komentuj(6)


  Link :: 26.11.2004 :: 16:45
  Bardzo przepraszam że nie uprzedziłam ale to co widzice pod spodem mo część zadania z informatyki- nie chcało mi się tego przepisywać do zeszytu więc przeniosłam to na "talk". Nie ma obawy jak chcecie możecie odwiedzić strone mojego gimnazjum ;-)
  Komentuj(0)


  Link :: 26.11.2004 :: 16:54
  TO NAJWAŻNIEJSZA NOTKA NA TYM BLOGU

  JESTEM Z WAMI OD 100 WPISÓW !!!! WIELE SIĘ ZMIENIŁO OD PIERWSZEJ NOTKI
  NP.NAUCZYŁAM SIĘ WSTAWAĆ ZDJĘCIA
  WSZYSTKIM DZIĘKUJE ZA WSPÓŁPRACĘ
  Komentuj(3)


  Link :: 27.11.2004 :: 21:38
  JUŻ DZIŚ MIAM DLA WAS NIEZŁĄ PORCJĘ ŚMIECHU
  W KOŃCU SOBOTA WIĘC - MOŻNA SIĘ ŚMIAĆ

  I JAK - BECZKA ŚMIECHU
  Komentuj(9)


   


  2023
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2022
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2021
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2020
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2019
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2018
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2017
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2016
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2015
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2014
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2013
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2012
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2011
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2010
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2009
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2008
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2007
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2006
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2005
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień
  sierpień
  lipiec
  czerwiec
  maj
  kwiecień
  marzec
  luty
  styczeń
  2004
  grudzień
  listopad
  październik
  wrzesień

  [Księga gości]

  link1
  link2
  link3

   

   

  Talk.pl :: Twój Wirtualny Pamiętnik